دسته بندی ها

مصرف شیرین بیان در بارداری، مفید یا مضر؟

مصرف شیرین بیان در بارداری، مفید یا مضر؟

طبق پژوهش جدیدی از فنلاند، شیرین‌بیان سیاه درصورت مصرف بیش از حد طی بارداری می‌تواند برروی مغز جنین اثر بگذارد. طبق این پژوهش که در ۳ فوریه ۲۰۱۷ در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی منتشر شد، کودکانی که مادرانشان طی بارداری شیرین‌بیان بیشتری مصرف کرده بودند نسبت به آن‌ها که مادرانشان کمتر استفاده کرده بودند (یا اصلا)، IQ پایینتری داشتند. همچنین محققان یافتند دختران مادرانی که مقادیر زیادی شیرین بیان طی حاملگی مصرف کرده بودند، زودتر از سایرین به بلوغ رسیدند.
محققان در این مطالعه که توسط Katri Räikkönen، پروفسور روانشناسی دانشگاه Helsinki فنلاند، هدایت می‌شد؛ بیان کردند:
بنا به توصیه یافته‌های حاضر، مادران بایستی آگاهی پیدا کنند که مصرف شیرین‌بیان و سایر محصولات شامل ماده شیمیایی glycyrrhizin احتمالا با آسیب فرزند در حال تکامل آن‌ها درارتباط است.
به گفته محققان، اگرچه تعدادی از سازمان‌های سلامت شامل اداره غذا و دارو ایالات متحده و سازمان بهداشت جهانی نسبت به مصرف شیرین‌بیان یا glycyrrhizin طی حاملگی هشدار نمی‌دهند؛ اما در سال ۲۰۱۶ موسسه ملی سلامت و رفاه فنلاند شیرین‌بیان را به دسته مواد توصیه نشده برای خانم‌های باردار اضافه کرد.
در این مطالعه جدید، زنان باردار میزان شیرین‌بیان تغذیه‌ای هفتگی خود را بر پایه مدت زمان حاملگی خود گزارش کردند. با استفاده از این اطلاعات محققان میزان ترکیب glycyrrhizin مصرفی هفتگی این افراد را برحسب میلی‌گرم محاسبه کردند. اکثریت مادران (۷۵ درصد) در گروه مواجهه کم تا صفر قرار گرفتند؛ به این معنا که در هفته کمتر از ۲۵۰ میلی‌گرم مصرف می‌کردند. به گفته محققان، ۱۱ درصد بالاترین میزان مصرف شیرین‌بیان (هفتگی بیش از ۵۰۰ میلی‌گرم glycyrrhizin) را داشتند. هر ۲۵۰ گرم شیرین‌بیان شامل ۵۰۰ میلی‌گرم  glycyrrhizin می‌باشد.
 محققان با ۴۵۱ نفر از مادران این مطالعه هنگامی که فرزندانشان ۱۰ تا ۱۲ سال داشتند، ارتباط برقرار کردند. تقریبا ۳۳۰ کودک از مادرانی متولد شده بودند که شیرین بیان کم مصرف کرده یا اصلا استفاده نکرده بودند و ۵۱ کودک از مادرانی با مصرف بالای شیرین بیان طی حاملگی متولد شده بودند.
دختران متولد شده از مادران با مصرف بالا نسبت به سایرین زودتر به بلوغ رسیده بودند. به علاوه، کودکان متولد شده از مادران با مصرف بالا طی حاملگی به صورت میانگین ۷ واحد IQ پایینتری نسبت به سایرین داشتند. برطبق یافته محققان مصرف بالای شیرین بیان طی حاملگی همچنین با ریسک سه برابری ابتلا به ADHD برای کودک همراه است.
ترکیب glycyrrhizin شیرین بیان احتمالا این اثرات را ایجاد میکند. این ترکیب در بدن مانع از فعالیت آنزیمی میشود که از جنین دربرابر سطوح بالای کورتیزول (هورمون استرس) حفاظت میکند. دوز بالای کورتیزول بنا بر تحقیقات، تکامل نورولوژیکی جنین را تحت تاثیر قرار میدهد. درحالت طبیعی این آنزیم با تغییر دادن کورتیزول قبل از عبور از جفت به فرم غیر فعال آن، کورتیزون، فعالیت میکند؛ گرچه محققان در این مطالعه نتوانستند میزان دقیقی از این ماده که استفاده از آن در طول بارداری ایمن بوده و یا زمان حساس منع استفاده در طول حاملگی را مشخص کنند. به علاوه، آنها اشاره کردند که شیرین بیان احتمالا تنها فاکتور دخیل در تکامل نبوده و احتمالا فاکتورهای اندازه گیری نشده دیگری نیز در این باره نقش دارند.


برچسب ها : شیرین بارداری

مصرف شیرین بیان در بارداری، مفید یا مضر؟

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه