دسته بندی ها

از «اولین عقب نشینی شاخص بورس تهران پس از خروج آمریکا از برجام» تا «درخواست اردوغان از مردم کشورش برای تقویت پول ترکیه»

از «اولین عقب نشینی شاخص بورس تهران پس از خروج آمریکا از برجام» تا «درخواست اردوغان از مردم کشورش برای تقویت پول ترکیه»

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

اولین عقب نشینی شاخص بورس تهران پس از خروج آمریکا از برجام

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ششم خرداد ماه 97 با افزایش 168 واحدی معادل 0.18 درصد به رقم 95 هزار و 626 واحد رسید. این روند صعودی در حالی روز شنبه برای چهاردهمین روز پیاپی، شاخص کل با رشد 348 واحدی معادل 0.37 درصد همراه شده بود. تالار شیشه‌ای در دومین روز کاری هفته جاری، بر خلاف چهارده روز کاری گذشته، شاهد روند نزولی شاخص‌های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با کاهش 52 واحدی معادل 0.18 درصد به رقم 29 هزار و 729 واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با افت 10 معادل 0.06 درصد، عدد 17 هزار و 361 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش 8 واحدی معادل 0.06 درصد به رقم 12 هزار و 738 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، 104 واحد کاهش معادل 0.10 درصد را رقم زد و به سطح 104 هزار و 546 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 41 واحد کاهش معادل 0.06 درصد به رقم 68 هزار و 389 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز همانند روز قبل، با 775 واحد کاهش معادل 0.38 درصد همراه بود و عدد 201 هزار و 169 واحد را به نمایش گذاشت. 

از «اولین عقب نشینی شاخص بورس تهران پس از خروج آمریکا از برجام» تا «درخواست اردوغان از مردم کشورش برای تقویت پول ترکیه»

رشد دسته جمعی نرخ انواع سکه در بازار آزاد تهران

در دومین روز کاری هفته (یکشنبه ششم خردادماه ۹۷) نرخ نقدی انواع سکه در بازار آزاد با افزایش مواجه شده است. به طوریکه بر اساس این گزارش تا لحظه تنظیم این خبر، قیمت هر سکه تمام طرح قدیم با رشد ۱۰ هزار تومانی نسبت به نرخ پایانی روز گذشته، به قیمت ۱,۹۷۰,۰۰۰ تومان معامله شده است. همچنین هر سکه تمام طرح جدید در معاملات امروز تا این لحظه، ۲,۰۴۳,۵۰۰ تومان قیمت گذاری شده است که نسبت به روز شنبه، ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان گران‌تر شده است. هر نیم سکه بهار آزادی نیز با ۷ هزار تومان افزایش به رقم فروش ۱,۰۱۱,۰۰۰ تومان رسیده است و همچنین هر ربع سکه بهار آزادی ۵۸۵ هزار تومان ارزشگذاری شده است که نشان از رشد ۵ هزار تومانی نسبت به آخرین قیمت روز شنبه دارد. هر سکه یک گرمی نیز در این روز، با ۲ هزار تومان افزایش به رقم ۳۵۷ هزار تومان رسیده است. بایستی یادآور شد که بازار جهانی فلزات گران بها در حال حاضر تعطیل می باشد و آخرین نرخ اونس طلا، روز جمعه تحت تاثیر رشد ارزش دلار آمریکا، 1301 دلار و 60 سنت بوده است.

اظهار نظر روسیه در مورد کاهش تولید نفت ایران

ر اساس گزارش های منتشر شده، الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه گفته است که حداکثر میزانی که تولید نفت ایران پس از اعمال تحریم های اقتصادی توسط آمریکا کاهش می یابد ۱۰ درصد خواهد بود. به نقل از رویترز، وزیر انرژی روسیه پیش بینی کرده است که پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم های اقتصادی علیه ایران میزان تولید نفت خام توسط این کشور بیش از ۱۰ درصد کاهش نخواهد یافت. وی در پاسخ به این سوال که آیا با تحلیل متخصصان بازار نفت مبنی بر آنکه تولید نفت ایران ممکن است تا ۸۰۰،۰۰۰ بشکه در روز کاهش یابد موافق است یا خیر پاسخ داد که ''فکر می کنم که کاهش تولید نفت توسط ایران آنطور که خیلی ها انتظار دارند چشمگیر نخواهد بود'' و ''احتمالا حداکثر ۱۰ درصد'' کاهش خواهد یافت. به گفته ی وی، خطرات ژئو‍پلیتیکی در ماه های اخیر در بازار نفت وجود داشته که باعث شده است قیمت نفت بین ۵ تا ۷ دلار افزایش پیدا کند.

درخواست کمک مالی هواپیمایی قطر با تشدید تنش‌های منطقه‌ای

بر اساس گزارش های منتشر شده، اکبر الباکر رییس شرکت هواپیمایی ملی قطر اذعان کرده است که در صورت ادامه ی محاصره ی اقتصادی این کشور توسط کشورهای منطقه ممکن است هواپیمایی قطر از دولت این کشور درخواست کمک مالی کند. به نقل از The Telegraph، الباکر که از سال ۱۹۹۷ میلادی رییس هواپیمایی قطر است بیان کرده که هنوز زمان آن فرا نرسیده که این هواپیمایی بخواهد به دولت قطر درخواست کمک مالی ادائه کند اما در صورت طولانی تر شدن محاصره ی اقتصادی این کشور احتمالا در آینده به چنین درخواستی نیاز خواهد بود. به گفته ی الباکر، ''در حال حاضر به چنین درخواستی نیاز ندارم اما اگر محاصره ادامه یابد مطمئن هستم که دولت آماده ی تزریق سرمایه به هواپیمایی قطر خواهد بود زیرا این هواپیمایی برای قطر یک ابزار اقتصادی بسیار مهم محسوب می شود''.

پاسخ قاطع قطر به تحریم از جانب کشورهای عربی منطقه

ر اساس گزارش های منتشر شده، با نزدیکی به سالروز تحریم قطر توسط کشورهای عربی خاورمیانه به اتهام حمایت از تروریسم این کشور واردات برخی کالاها از امارات متحده، عربستان سعودی، مصر و بحرین را ممنوع اعلام کرد. به نقل از رویترز، بنابر اعلامیه ای که دولت قطر منتشر کرده فعلا ''کالاهایی که منشا آن ها در کشورهای محاصره کننده ی قطر باشد و به دلیل محاصره ی اقتصادی امکان نقل و انتقال آن ها در منطقه ی گمرکی همکاری های خلیج فارس موجود نباشد باید در خصوص واردات آن ها بازرسی های مربوط به واردات صورت گیرد و امور گمرکی مربوط به آن ها طی شود''. این بیانیه در ادامه افزوده است که ''برای محافظت از مصرف کنندگان کالا در قطر و جلوگیری از قاچاق کالا دولت قطر دستورالعملی را صادر کرده که بر اساس می توان در خصوص برخی کالاها نسبت به پیدا کردن توزیع کنندگان جدید اقدام نمود''. همچنین، اطلاعات موجود نشان می دهد که وزارت اقتصاد و بازرگانی قطر بخشنامه ای را صادر کرده که در آن از تجار و مغازه ها خواسته شده است از تجارت کالاهایی که منشا آن ها در ۴ کشور نامبرده است خودداری کنند. به موجب این بخشنامه، بازرسان وزارت اقتصاد قطر بر چگونگی پایبندی نسبت به این سیاست جدید دولت قطر نظارت خواهند کرد.

چین به ۱۱ پالایشگاه خصوصی اجازه واردات نفت داد

وزارت تجارت چین نام ۱۱ پالایشگاه خصوصی را منتشر کرد که به آنها اجازه داده شده است مستقیما نفت خام وارد کنند. این وزارتخانه درخواست این شرکت‌ها را دریافت کرده و آنها را واجد شرایط اعلام کرده است. این پالایشگاه‌ها در استان‌های لیائونینگ، شانکسی، شاندونگ و هنان، فعالیت می‌کنند. چین یکی از بزرگترین خریداران نفت خام جهان است و بیش از ۶۰ درصد نفت خام مورد نیاز آن از طریق واردات تامین می‌شود. واردات نفت در حال حاضر تحت حاکمیت غول‌های دولتی، سینوپک، شرکت ملی سوخت چین و شرکت ملی نفت دریایی چین است. در سال ۲۰۱۵ این کشور برای جذب سرمایه‌گذاری خصوصی در این بخش انحصاری، به پالایشگاه‌های خصوصی هم برای واردات نفت چراغ سبز نشان داد. در سال ۲۰۱۸ سهم واردات غیردولتی نفت خام به ۱۴۲ میلیون تن رسیده است که ۵۵ درصد از سال ۲۰۱۷ بیشتر است. داده‌ها نشان می‌دهد که چین در سال ۲۰۱۷ بیش از ۴۲۰ میلیون تن نفت خام وارد کرده است که نسبت به سال قبل از آن ۱۰.۱ درصد افزایش داشته است.

درخواست اردوغان از مردم کشورش برای تقویت پول ترکیه

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه از شهروندان این کشور خواست تا پس انداز دلار و یورو خود را به لیر تبدیل کنند. این اقدام وی در راستای تقویت پول بیمار این کشور است که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون تقریبا ۲۰ درصد ارزش خود را در مقابل دلار آمریکا از دست داده است. وی گفت: برادران من که در زیر بالشت های خود دلار و یورو دارند، پول خود را به لیر تبدیل کنند. رییس جمهور ترکیه در ادامه گفت: این بازی را با یکدیگر نقش برآب می کنیم. همچنین در آستانه انتخابات پیش رو پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه، اقتصاد این کشور دچار بحران شده است. نگرانی در مورد مدیریت اقتصاد و استقلال بانک مرکزی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در بیست و چهارم ماه آینده میلادی بر روی کاهش ارزش لیر در کنار افزایش نرخ تورم ۲ رقمی این کشور و کاهش تراز حساب جاری ترکیه، تاثیر منفی بر روی پول این کشور گذاشته است. بر پایه این گزارش، چند روز پیش هم بانک مرکزی ترکیه برای تقویت ارزش لیر، نرخ بهره را با ۳ درصد افزایش به ۱۶.۵ درصد بالا برد.


برچسب ها : اولین نشینی تهران آمریکا برجام درخواست اردوغان کشورش تقویت ترکیه

از «اولین عقب نشینی شاخص بورس تهران پس از خروج آمریکا از برجام» تا «درخواست اردوغان از مردم کشورش برای تقویت پول ترکیه»

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه