دسته بندی ها

بررسی وضعیت تحریم‌های ایران در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای / احتمال بازگشت تحریم‌ها از اوایل سال 2018 / تغییر مسیر نفت ایران به سمت آسیا

بررسی وضعیت تحریم‌های ایران در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای / احتمال بازگشت تحریم‌ها از اوایل سال 2018 / تغییر مسیر نفت ایران به سمت آسیا

آنچه به نظر می‌رسد این است که رئیس‌جمهور آمریکا آماده آن می‌شود تا در ماه اکتبر عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام و به‌تبع آن از این توافق خارج شود. اما اکنون سؤال اساسی برای بسیاری از تحلیلگران این است که در صورت خروج آمریکا از این توافق چه بر سر تحریم‌های ایران خواهد آمد؟

به گزارش «تابناک» 15 اکتبر درراه است و در این تاریخ ترامپ باید گزارش سوم دولت خود در رابطه با وضعیت اجرای توافق هسته‌ای از سوی ایران را به کنگره ارائه کند. در صورت آنکه ترامپ گزارش خود را مبنی بر عدم پایبندی ایران به توافق ارائه کند، سناریوهای متفاوتی در مورد تحریم‌های ایران وجود خواهد داشت.

نشریه پلاتز در گفتگو با چند تن از متخصصان تحریم این مسئله را موردبررسی قرار داده است.

بررسی وضعیت تحریم‌های ایران در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای / احتمال بازگشت تحریم‌ها از اوایل سال 2018 / تغییر مسیر نفت ایران به سمت آسیا / 

اقدامات کاخ سفید

اگر ترامپ عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کند می‌تواند در ادامه این روش اقدام به صدور یک دستور اجرایی برای اجرای مجدد تحریم‌های ایران که از سوی آمریکا وضع‌شده نماید. اوباما طبق دستور اجرایی خود تحریم‌های دریایی، نفتی و تحریم برخی بخش‌های دیگر را در اجرای برجام تعلیق کرده بود. ترامپ تاکنون تعلیق این تحریم‌ها را تمدید کرده بود اما اکنون قادر است با یک دستور اجرایی بازگشت همه تحریم‌های ایران که معلق شده بود را در دستور کار قرار دهد و مجدداً حالت قانونی به آن‌ها بدهد. این موضوع را الیزابت روزنبرگ و پیتر هارل متخصصان مرکز مطالعات امنیتی جدید آمریکا بیان کرده است.

به گفته آن‌ها: در این صورت کاخ سفید یک‌راه قانونی مشخص برای بازگرداندن تحریم‌ها از طریق استفاده از اختیارات رئیس‌جمهور و قدرت وی در این زمینه خواهد داشت.

حتی این احتمال وجود دارد که ترامپ همچنان این تحریم‌ها را معلق نگاه داشته اما اقدام به وضع تحریم‌های جدید در زمینه‌های دیگر کند و برای مثال تحریم نفتی ایران را در قالبی جدید اجرایی نماید. به گفته روزنبرگ و هارل این تحریم‌های جدید می‌تواند به بهانه تروریسم یا اقدامات بی‌ثبات کننده از سوی ایران باشد.

اقدامات کنگره آمریکا

سناریوی بعدی در صورت گزارش ترامپ در خصوص عدم پایبندی ایران این است که کنگره در یک اقدام قانونی به تعلیق تحریم‌های ایران پایان داده و مجدداً آن‌ها را به اجرا درآورده و یا تحریم‌های جدیدی بر ایران وضع کند. این اقدام کنگره از فوریت برخوردار خواهد بود و در ظرف 60 روز به اجرا درمی‌آید و قابلیت «فلیباستر» در سنا را نیز نخواهد داشت – امکان ممانعت از رأی‌گیری در خصوص آن وجود ندارد.

هارل و روزنبرگ بر این باور هستند که: دست کنگره برای اجرای این‌چنین قوانین بسیار باز است و می‌تواند همه تحریم‌های ایران یا بخشی از آن‌ها را به صلاحدید خود مجدداً به اجرا درآورد و حتی تحریم‌های وسیع‌تری را در دستور کار قرار دهد. به گفته آن‌ها حتی کنگره می‌تواند از هرگونه اقدام برای تحریم مجدد ایران علیرغم گزارش ترامپ سرباز زند.

زمان بندی اجرای مجدد تحریم‌ها علیه ایران

«جو مک مونیگل» از موسسه «هدج» بر این باور است که ترامپ در 15 اکتبر عدم پایبندی ایران را اعلام خواهد کرد و بعدازآن منتظر خواهد ماند تا فشار بر روی طرف‌های دیگر این توافق وارد آید. به عقیده وی این فشار منجر خواهد شد تا ترامپ به خواسته خود یعنی مذاکره مجدد در موردتوافق دست یابد.

اما به گفته وی این اتفاق به‌هیچ‌وجه نخواهد افتاد و مذاکره مجددی برای توافق هسته‌ای در میان نخواهد بود و درنتیجه تحریم‌ها تا اواخر سال میلادی جاری یا اوایل سال آینده مجدداً به جریان خواهد افتاد.

به عقیده «کوین بوک» مدیر موسسه «ClearView Energy» ترامپ تا اواسط ماه دسامبر از توافق هسته‌ای بیرون خواهد آمد اما سایر طرف‌های توافق همچنان در آن باقی خواهند ماند.

انزوای آمریکا در تحریم‌های جدید

بااین‌حال سؤال اساسی روزنبرگ و هارل این است که آیا تحریم‌های یک‌طرفه آمریکا بدون حمایت روسیه و چین و اروپا تأثیر سابق را خواهد داشت؟ به عقیده آن‌ها بدون این حمایت‌ها ترامپ چالش‌های بزرگی برای اجرای تحریم‌ها و مجازات شرکت‌های خارجی عدول کننده از آن‌ها خواهد داشت.

به عقیده آن‌ها درحالی‌که احتمالاً شرکت‌های خدماتی مالی بین‌المللی ازآنجایی‌که تعاملات بسیاری با واحد پولی آمریکا دارند از این تحریم‌ها تبعیت می‌کنند، اما شرکت‌های بزرگ انرژی این تحریم‌ها را نادیده خواهند گرفت تا زمانی که آمریکا بتواند پشتیبانی بین‌المللی وسیعی برای تحریم‌های خود پیدا کند.

مک مونیگل بر این باور است که تحریم‌های جدید می‌تواند 1 میلیون بشکه نفت را از بازار خارج کند که همان یک‌میلیون بشکه‌ای است که ایران از زمان لغو تحریم‌ها به بازار اضافه کرده است. دلیل این امر به گفته او آن است که شرکت‌های اروپایی خریدار این نفت نقطه‌ضعف‌های زیادی در برابر آمریکا دارند. به گفته او تا زمانی که اروپا نگوید که شرکت‌های نفتی این قاره باید از شر آمریکا خلاص شوند، تحریم نفتی بر این شرکت‌ها اثر خواهد گذاشت.

در این صورت سناریوی محتمل این است که نفت ایران از اروپا به سمت آسیا تغییر مسیر دهد. بوک می‌گوید خرید اروپا از ایران به‌احتمال‌قوی صفر خواهد شد اما خرید چهار غول آسیایی احتمالاً هرگز متوقف نخواهد شد. در این صورت ازآنجایی‌که اروپا همراهی تحریمی با آمریکا نخواهد داشت، اهرم فشار آمریکا بر خریداران آسیایی نفت ایران به‌شدت کم اثر خواهد بود.


برچسب ها : بررسی وضعیت تحریم ایران آمریکا توافق احتمال بازگشت تحریم اوایل تغییر ایران

بررسی وضعیت تحریم‌های ایران در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای / احتمال بازگشت تحریم‌ها از اوایل سال 2018 / تغییر مسیر نفت ایران به سمت آسیا

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه