دسته بندی ها

افزایش امنیت لبنان پس از عملیات القلمون/پیام مهم مقاومت به آمریکا

افزایش امنیت لبنان پس از عملیات القلمون/پیام مهم مقاومت به آمریکا

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: رزمندگان حزب الله در القلمون غربی دستاورد بی نظیر دیگری به دست آورده اند. منابع آگاه به المیادین گفته اند که بعد از نزدیک شدن نیروهای مقاومت به عناصر داعش در دامنه بلندی حلیمه قاره،  عناصر مسلح داعش تصمیم گرفتند در برابر نیروهای حزب الله تسلیم شوند. به این ترتیب با توافق که صورت گرفته است، عناصر داعش به دیر الزور منتقل خواهند شد.

در همین ارتباط خبرنگار مهر گفتگویی را با «خلیل حمدان» عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان انجام داده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛

*نیروهای مقاومت در مرزهای سوریه و لبنان اعلام کردند که بنابر برخی ملاحظات، در نبرد با داعش آتش بس اعلام کرده اند. آیا اعلام این آتش بس پس از موفقیت های میدانی اتفاق افتاد و یا علت دیگری داشته است؟ برخی مدعی هستند که اعلام آتش بس در مرزهای سوریه و لبنان به دلیل ضعف نیروهای مقاومت و حزب الله لبنان بوده است. ارزیابی شما چیست؟

سلسله دستاوردها و توفیقاتی که نیروهای مقاومت موفق شدند در «جرود القاع» و «رأس بعلبک» محقق سازند، موجب شد تا امنیت اراضی لبنان تا حدود زیادی تأمین شودهمگان به خوبی مشاهده کردند که ارتش سوریه و نیروهای مقاومت حزب الله لبنان چگونه بینی تروریست های تکفیری در مرزهای مشترک دو کشور در القلمون غربی را به خاک مالیدند. در این میان، اما برخی وجود دارند که رؤیا پردازی می کنند و شکست مقاومت برای آنها به یک رؤیا تبدیل شده است. اینکه برخی میگویند پذیرش آتش بس در مرزهای سوریه و لبنان از موضع ضعف بوده است، در واقع آرزو و رؤیای آنهاست و نه واقعیت. 

کسانی که چنین مسائلی را مطرح می کنند، در واقع هیچگاه نخواسته و اکنون نیز نمی خواهند که به حیات تروریست های تکفیری داعش و جبهه النصره در مرزهای سوریه و لبنان و دیگر نقاط پایان داده بشود. اتخاذ چنین مواضعی تنها از گروه ۱۴ مارس برمی آید. سلسله دستاوردها و توفیقاتی که نیروهای مقاومت موفق شدند در «جرود القاع» و «رأس بعلبک» محقق سازند، موجب شد تا امنیت اراضی لبنان تا حدود زیادی تأمین شود. حضور نیروهای حزب الله در این نبرد در واقع در دفاع از خاک لبنان اتفاق افتاد. این خدمت بزرگی به مردم لبنان بود.

*موضع رژیم صهیونیستی در قبال عملیات آزادسازی القلمون غربی چیست؟ اینگونه به نظر می رسد که صهیونیستها همگی از این عملیات و دستاوردهایی که در آن توسط نیروهای مقاومت خلق شده است، عصبانی هستند. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟

شما دیدید که ارتش لبنان، نیروهای سوری و رزمندگان حزب الله در نبردهایی که علیه تروریست های تکفیری در مرزهای مشترک دو کشور داشتند، به پیروزی های بسیار زیادی رسیدند. از سوی دیگر، همچنین دیدید که «بنیامین نتانیاهو» هراسان به روسیه سفر می کند تا در این آشفته بازاری که برای عاملانش ایجاد شده است، راه گریزی پیدا کند؟ این همان موضع صهیونیستهاست؛ موضعی سرشار از نگرانی و هراس از پیروزی های مقاومت.

درحال حاضر، نه تنها رژیم صهیونیستی بلکه تمامی گروه ها و طرف هایی که از تروریست های تکفیری حمایت کردند، خشمگین هستنددرحال حاضر، نه تنها رژیم صهیونیستی بلکه تمامی گروه ها و طرف هایی که از تروریست های تکفیری حمایت کردند، خشمگین هستند. این کاملا طبیعی به نظر می رسد. آنها نمی خواهند که تکفیریها آخرین نفسهایشان را بکشند. نیروهای مقاومت به گونه ای کار تکفیریها را یکسره کردند که آنها، خود خواستار برقراری آتش بس و خروج از مناطق درگیری شدند. این یک دستاورد بسیار بزرگ است که تکفیریها اینگونه به زانو درآمدند.

*عملیات آزادسازی مرزهای مشترک سوریه و لبنان در القلمون غربی در نهایت به نتایج بسیار مثبتی منجر شد. ارزیابی شما از آینده نبرد مقاومت چیست؟ آیا دستاوردهایی که در این نبرد محقق شد می تواند مقدمه ای برای آزادسازی جولان اشغالی باشد؟

پیش از پاسخ به این سؤال باید بگویم که اگر فشارهای نظامی گسترده بر تروریست های تکفیری در مناطق مرزی وجود نداشت، اگر فداکاری ها و جانفشانی های نیروهای سوری، نیروهای ارتش لبنان و همچنین رزمندگان حزب الله وجود نداشت، بدون شک امروز شاهد چنین پیروزی در چنین سطحی نبودیم. اگر شمار زیادی از رزمندگان مقاومت جان خود در طبق اخلاص قرار نمی دادند و به شهادت نمی رسیدند، امروز تروریست های تکفیری همچنان به کار خود در مرزهای سوریه و لبنان آزادانه ادامه می دادند. بنابراین باید شناخت درستی از عوامل تحقق این پیروزی داشت.

مهمترین پیامی که پس از عملیات آزادسازی القلمون غربی به آمریکا به عنوان یکی از اصلی ترین حامیان تروریسم مخابره شد، این بود که پروژه تروریسم در لبنان با شکست سختی مواجه شده استاز سوی دیگر، درخصوص آزادسازی جولانی اشغالی نیز باید گفت که نباید تحقق پیروزی های مقاومت در مرزهای مشترک سوریه و لبنان ما را به اشتباه انداخته و دچار تفسیر های مبالغه آمیز شویم. آزادسازی جولان و عملیات مربوط به آن یک پروسه جداگانه را می طلبد. اما از این نکته نیز نباید غافل شویم که صهیونیستها همواره تلاش خود را کرده اند تا با مشغول ساختن نیروهای مقاومت سوری به درگیری های داخلی آنها را از نبرد آزادسازی جولان منحرف کنند. اما آنها در این هدف خود به نتیجه نخواهند رسید.

*همانگونه که میدانید ایالات متحده آمریکا همواره از تروریست های تکفیری در سراسر منطقه و به ویژه سوریه حمایت کرده است. به نظر شما موفقیت های اخیر نیروهای مقاومت در مرزهای مشترک با سوریه حامل چه پیام هایی می تواند برای آمریکایی ها باشد؟

اولین و مهمترین پیامی که پس از عملیات آزادسازی القلمون غربی به ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از اصلی ترین حامیان تروریسم مخابره شد، این بود که پروژه تروریسم در لبنان با شکست سختی مواجه شده است. پیروزی های خیره کننده نیروهای مقاومت در جرود القاع، جرود عرسال و همچنین رأس بعلبک موجب عدم جدایی دو جبهه شیخ حرمون و قلمون از یکدگیر شد. این پیروزی نه تنها از این جدایی ممانعت به عمل آورد، بلکه دو جبهه شیخ حرمون و قلمون را به یکدیگر متصل کرد. هدف داعشی ها و حامیان آمریکایی آنها ایجاد جدایی میان این دو جبهه بود.  اکنون رژیم صهیونیستی از این پیروزی به شدت عصبانی است و نمی تواند این عصبانیت را کنترل کند.


برچسب ها : افزایش امنیت لبنان عملیات القلمون مقاومت آمریکا

افزایش امنیت لبنان پس از عملیات القلمون/پیام مهم مقاومت به آمریکا

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه